Tisztelt Közgyűlés Kedves Kolleganőim , kollegák, vendégek!

Nagy megtiszteltetés számomra hogy most itt állhatok nagy példaképekkel magam mögött . Olyan kolleganők után akik számomra értékteremtő és példaértékű munkát végeztek . Talán ezért is állhatok itt. Mindig meghatározó hogy az ember milyen közösségbe kerül és mit visz tovább, mi lesz az értékrendje, mi lesz a motivációja. Számomra ezt jelentette az első munkahelyem, ezt jelentette az asszisztensi szekció. És sok mindenki számára meghatározó volt az az ember, aki megdönthetetlen értékeket teremtett orvoslásban és tudományos munkásságán túl emberségben mint Dr. Prof,Prónay Gábor, akinek szellemisége , munkássága példaértékű lehet.

Prof. dr. Prónay Gábor
(Heréd, 1922. október 12. — Miskolc, 1992. május 15.)

Prónay Gábor 1946-ban szerzett orvosi diplomát a Szegedi Orvostudományi Egyetemen, majd a Purjesz professzor vezette Belgyógyászati Klinikának lett orvosgyakornoka. Belgyógyászati szakvizsgája után honvédorvos lett és 1953-ban került Miskolcra, az akkori Honvéd Kórház fertőző osztályának élére. Majd visszatért a polgári életbe és 1956-tól a Miskolci Megyei Kórház Belgyógyászati osztályvezető főorvosa volt 1987. decemberi nyugdíjazásáig. 

Végtelenül nagy tudású, több nyelvet beszélő, művészetekben jártas humanista orvos volt szakmai ismeretanyaga felölelte a belgyógyászat szinte minden területét. Figyelme kezdettől a gasztroenterológia irányába fordult, de szívesen foglalkozott az endokrin és anyagcsere betegségekkel is. Kiválóan bánt a betegekkel, olvasott a sorok mögött, megértette még az el nem mondott panaszaikat is. Dr. Prónay Gábor országosan és nemzetközileg is elismert gasztroenterológus volt, iskolateremtő egyéniség, egyetemi oktató. A szakmán túl hozzáállásban, emberségben, értékrendben sokat lehetett tőle tanulni. Orvosait magas mércével mérte, naprakész szakmai ismereteket várt el, tudományos előmenetelükben segítséget nyújtott. Tanítványait tudásának átadása mellett megtanította a betegek tiszteletére, szakmai alázatra, emberségre, empátiára, megértésre. Speciális érdeklődéséből adódóan előbb rektoszkópiákat, majd a hatvanas évektől az országban az elsők között kezdett gasztroszkópiákat, laparoszkópiákat és  májbiopsziákat végezni.

Felismerte hogy az asszisztensi segítség nélkülözhetetlen. Egy jól képzett, okos, gondolkozó talpraesett asszisztens nagy segítség, közvetlenül a betegvizsgálatoknál az orvos számára, nélkülözhetetlen munkaszervezésben, labormunkában és a betegek támogatásában egyaránt.. Ezért szem előtt tartotta az asszisztensek tanulását, gyakorlati készségek elsajátítását, szintén magas elvárásai voltak az asszisztensekkel szemben is , de partnernek tekintette őket a munkában . Közvetlen asszisztensnőit bátorította előadásokra, hogy osszák meg a tudásukat, tapasztatukat, – talán gondolva azt is, hogy felkeltik majd ezen szakterület iránt másokban is az érdeklődést.

Ennek bizonyítéka volt az is hogy 1985-ben Miskolcon védnöke volt az első orvos-asszisztens közös konferenciának, ahol megalakult az Endoszkópos Asszisztensi Szekció
37 éve az elsődleges cél a szekció megalakításával az asszisztensek összefogása, közösséggé szerveződése volt, mely magával hozta, a közösség képzését, hogy az hivatalos elismerést kapjon.

1998. novemberében Prónay Gábor tiszteletére a Colon Szekció dr. Újszászy László professzor vezetésével és az Asszisztensi Szekció vezetősége dr. Popovits József főorvos ajánlására Prónay Emlékérmet alapított. Az Emlékérem átadására a Colon Szekcióban évente, az Asszisztensi Szekcióban kétévente kerül sor. )

Az Emlékérem alapításának a célja az Alapító Okiratban foglaltak szerint:

• A vastagbél betegségekkel foglalkozó kutatói vagy klinikai eredményt elérő Colon Szekció tagjainak,
• valamint az Endoszkópos Asszisztensek példamutató, közösséget formáló tagjainak elismerése.

Az Emlékérmet Kő Pál szobrászművész, a Képző és Iparművészei Főiskola rektora készítette.  40 példányban, melyek közül 5 a család tulajdona, 2 az alkotóé, 2 pedig a Semmelweis Orvostörténeti múzeumba került, 1 db a MTA Miskolci Területi Akadémiai Bizottságé, 20 felett a Colon Szekció, 10 felett az Asszisztensi Szekciót rendelkezik.

Kedves kollégák!

37 év nagy idő, még ebben a rohamosan fejlődő, törekvő világban is. Az endoszkópos asszisztensi szekció ehhez a fejlődéshez, hazai és nemzetközi elvárásokhoz alkalmazkodva dolgozott és próbál dolgozni. Nem mehetünk el szó nélkül az eddig elért eredmények mellett bizonyítva, hogy nem volt hiábavaló az asszisztensi szekció megalakításának gondolata. Remélhetőleg sok asszisztenst tudtunk képviselni, segíteni, ha nem is közvetlenül, de közvetve bizonyosan. A szekció számos eredményt elért az endoszkópos szakasszisztensi képzés kialakításában, továbbképzésekben, majd a kötelező pontszerző továbbképzésekben is amelyekben aktív előadóként és kemény szervő munkával vesznek részt szekció tagok . Sikerült kivívni ,hogy önálló szekcióként létezzünk a MGT belül, és minden nagygyűlésen tudományos konferencia keretei között színvonalas előadások szerepelnek. Számos regionális továbbképzés szervezésén van túl. A szekció nemzetközi kilépése egészen 1992 -ig az Athéni nemzetközi konferenciáig nyúlik vissza . 2006 óta tagja az Európai Gasztroenterológiai Endoszkópos Nursok Szervezetének , Európai Endoszkópos Nurse-ok Oktatási Bizottságába is meghívást kapott (Education Work Group of ESGENA), mely meghívás azóta is folyamatos és delegált tagunk van . Részt veszünk az Európai Endoszkópos Nurse-ok éves közgyűlésein. Szekciónk immár az európai szervezet tagjaként 1 fő szavazati joggal rendelkezik. Hazánkban is volt közös fórumunk az ESGENÁVAL. Az UEWG -n is egyre nagyobb létszámban, képviseltetjük magunkat, mondhatni számos alkalommal volt poszter előadás, és előadás is. Működnek az endoszkópos szekció kongresszusain az orvos – asszisztensi fórumok, bizonyítva, hogy ez endoszkópia mennyire összehangolt team munkának kell hogy legyen. Az endoszkópos szakasszisztensi képzésben a vezetőség tagjai jelen vannak, gyakorlatilag nélkülözhetetlenek a képzésben. Tagjai a vizsgabizottságnak, de más szakmai szervezet által is delegáltak mint pl. a MESZK. Az első oktatási jegyzetet és annak bővített változatát is, akkori vezetőségi tagunk írta. Jelenleg is elkészült egy nagyobb lélegzetű oktatási anyag, amelyen négyen dolgoztunk a szekcióból az AEEK felkérésére. Ez az anyag fel öleli a szakma jellegzeteségeit egészen az endoszkópia történetétől az endoszkópia kialakításának tárgyi, személyi feltételein túl, szól a fertőtlenítésről, bemutatja az eszközöket, tartozékokat és magába foglalja az endoszkópos vizsgálatokat, speciális beavatkozásokat, szakasszisztensi teendőket. Remélhetőleg hasznos lesz a szakmát tanuló asszisztensek és az oktatók számára is. A szekció elkötelezetten dolgozott és a változások tükrében dolgozik is az endoszkópok és tartozékok fertőtlenítési protokolljain együtt működve az ESGE – val 2015 – ben jelent meg a nagy sikerű „ emésztőszervi Endoszkópia című szakirodalom ami egy fejezetét Kokas Mariann által összeállított és írt fejezet is az endoszkópok fertőtlenítéséről, regenerálásáról szól.

2010 óta a szekciónknak önálló emblémát terveztünk, mely sok helyen megjelenik ismert lett és valóban emblematikussá vált.

A szekció létrehozott egy honlapot az endoszkópos asszisztensek számára, ennek a célja, hogy bármikor elérhető legyen az érdeklődő számára aktuális információk, protokollok, továbbképzések, cikkek. Ez jelenleg ismét változás alatt van, mert úgy gondoltuk hogy tartalmában arculatával meg kell újulni. Ez a honlapot már A GEA Képzésért Alapítvány támogatja. Az alapítvány kötelező információi is ezen a honlapon érhető el. Az alapítvány 1994 – ben alakult, 2004 ben közhasznúvá vált. 2014 óta új kuratóriummal működik, nem közhasznúként. Célja az országban dolgozó endoszkópos asszisztensek képzésének, oktatásának, idegennyelv tanulásának támogatása, szakmai konferenciákon való részvétel elősegítése, rekreáció támogatása. Folyamatos változás jegyében az IBD nursokkel való bővülés is napirenden van. Jó kapcsolatot kívánunk ápolni az MGT belül minden szekcióval és amennyire tőlünk telik segíteni, amiben kölcsönösséget várunk. Szakmailag és emberileg is jó kapcsolatot alakítottunk ki gyógyszer és különböző endoszkóp és tartozék forgalmazó cégekkel amelyektől a szekció, de az alapítvány is sok támogatást kap a sikeres működtetéséhez.

A szekció munkájáról dióhéjban ennyit, név szerint említett személyek nélkül, de e mögött sok ember elhívatottsága áll, akik kiemelkedő szakmai tudással, szakmai alázattal tették dolgokat.

Elindítottak minket 37 éve egy úton, fogták a kezüket, bukdácsoltunk, küszködtünk, fájt , falakba ütközünk fájt, elértük valamelyik célunkat, büszkék voltunk , de továbbra is próbáltuk tenni a dolgunkat, együtt kell dolgozni , ez másképp nem működik.

De nem állhatunk meg csak annyira hogy felmérjük, értékeljük eredményeinket kudarcainkat és ezekből építkezve kell meghatározni a következő célokat . Meg kell határozni a célokat, tervet kell készíteni és el kell kezdeni megvalósítani, rövid, közép, vagy hosszú távon, alkalmazkodva a világ változásihoz, újabb igényekhez. Kísértetiesen hasonlít egy ápolási stratégiához, a közös pont hogy ez is team munka , egymással és egymást kiegészítve kell tenni a dolgunkat . Tiszteletben tartva és támogatva egymást.

Úgy gondolom ilyen szellemiségben kell tovább venni a szekciót és nem vallunk szégyent Prónay professzor emléke előtt sem, aki elindított minket ezen az úton. Alkalmazkodni kell változásokhoz támogatni a szakmába bekerülő egészségügyi dolgozókat, az asszisztenseket támogatni a tanulásban, kicsit példát és utat mutatva, hogy lehet jót és jól tenni csak akarni kell.

Büszke vagyok rá hogy 2004 óta aktív tagja lehetek a szekciónak és hogy befogadtak, támogattak és bíztak bennem. Igyekeztem hozzátenni és a szellemiséget meg őrizni, tovább adni, igyekeztem és igyekszem továbbra is segíteni ezt a munkát és azt szeretném, hogy továbbra is olyan őszinte, és elhívatott emberek tudják segíteni a szekció munkáját mint eddig.

Szakmai hitvallásomról még néhány mondat.

Számomra ez a pálya nagy örömöt és elégedettséget nyújt az életemben – minden nehézsége mellett . Megtaláltam benne az egyensúlyt, hogy a belefektetett energiát, tudást, szeretetet visszakapom. Elsődlegesen – ami számomra a legfontosabb – a betegek pozitív visszajelzéséiből, ragaszkodásukból, elismerésükből, szeretetükből. Visszakapom a kollégáktól, közvetlen és tágabb környezetemből, pályatársaktól.

Számomra első munkahelyi közösségem határozta meg a pályafutásomat, az emberekhez, betegekhez való viszonyulásomat, mintát mutatott a legfőbb értékek tovább vitelében – emberség, szeretet, segítség, összefogás-összetartás, folyamatos tanulás, tudás átadása. Ez azért is volt meghatározó mert én nem tudatosan választottam ezt pályát, csak azért lettem először ápolónő mert nem volt más alternatíva számomra, sem képességi szintemhez, sem a tovább tanulás területén , csak azt tudtam mi nem akarok lenni.

Jelenleg 34 éve dolgozom az egészségügyben és érdeklődve figyelem és vagyok részese a változásoknak jó és rossz periódusoknak. A világ változik és nekünk is változni kell benne. A kérdés az, hogy hogyan változunk, és milyen az az értékrend, tudás, tapasztat ami mentén tovább tudunk lépni, és a változás igazi fejlődést fog-e eredményezni, nem csak más lesz.

Én ezeket az értékrendeket szem előtt tartva teszem a dolgom, ha kell a endoszkópos szakasszisztensi szekcióban vagy szakasszisztensként gasztroenterológián, vagy betegágy mellett, az mindegy a cél ugyanaz: adni, tenni és szeretni.

Köszönöm ezt az elismerést minden munkatársamnak, orvosaimnak akiknek magas szakmai elvárásaik voltak, kolléganőimnek a szekció eddigi és volt tagjainak akik elindítottak segítettek és példát mutattak ezen az úton.

Az élet minden területére érvényes tiszta gondolattal szeretnék üzenni mindenkinek:

„DE HA BORHOVÁ IS MEGY AZ EMBER, HA NEM VISZI MAGÁVAL A LELKÉT SOSEM ÉRKEZIK MEG IGAZÁN” – én úgy érzem megérkeztem .

Siófok,2022 . június 11.